Różnego rodzaju imprezy rodzinne i służbowe to znakomita okazja do spędzenia czasu w gronie krewnych, znajomych i współpracowników. W trakcie takich wydarzeń na uroczystym stole niepodzielnie królują różnorodne ciasta oraz torty. Sprawdź, jak pokroić tego typu słodkości, aby otrzymać równe, estetycznie prezentujące się kawałki.
Krojenie ciast w blaszce – praktyczne wskazówki
Placki i inne wypieki zazwyczaj pieczemy w odpowiednio do tego celu przystosowanych metalowych formach. Istnieje możliwość sprawnego podzielenia przygotowanych w ten sposób specjałów na mniejsze porcje bez konieczności uprzedniego wyjęcia ich z naczynia.
Do realizacji wspomnianego zadania najlepiej użyć właściwie dobranej łopatki do ciasta. Akcesorium to doskonale sprawdza się przy krojeniu wypieków w brytfannach. Umożliwia ono bowiem łatwe i precyzyjne oddzielanie poszczególnych kawałków ciasta od dna i boków formy. Za pomocą łopatki do ciasta można także bez większego problemu wydzielić porcje o pożądanym w danym przypadku kształcie oraz wielkości.
Krojenie tortu - jak wybrać odpowiedni nóż do ciasta?
Przy dobieraniu właściwego narzędzia do krojenia wypieków w blaszce trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakiego materiału zostało ono wykonane. W praktyce najbardziej funkcjonalne okazują się łopatki zrobione z tworzyw, które nie wykazują tendencji do zarysowywania powierzchni naczynia. Kluczową rolę w wyborze akcesorium odgrywa też jego rozmiar. Musi on być odpowiednio dopasowany do wielkości brytfanny. Tylko wtedy można bowiem swobodnie manewrować narzędziem wewnątrz blaszki.
Jak podzielić okrągłe ciasta na mniejsze porcje?
Wiele ciast i tortów ma okrągły kształt. Do ich krojenia zazwyczaj wykorzystuje się długi, ostry nóż z cienkim ostrzem. Przed przystąpieniem do porcjowania danego wypieku warto nakreślić planowany przebieg nacięć na jego powierzchni. Okrągłe słodkości z reguły najpierw dzieli się na pół. Następnie każdą z wyodrębnionych w ten sposób połówek kroi się na równe części. Tak powstałe kawałki cechują się trójkątnym kształtem.
Do wyznaczenia wielkości i liczby porcji ciasta bądź tortu doskonale nadają się specjalne znaczniki. Po przyłożeniu ich od góry do wypieku dowiesz się, na ile części można podzielić dany wyrób cukierniczy.
Dzielenie ciast na kwadraty – świetny sposób na uzyskanie estetycznych porcji
Krojenie słodkich wypieków na trójkątne kawałki to najpopularniejsza metoda porcjowania tego typu specjałów. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny sposób na sprawne wydzielenie estetycznych fragmentów ciasta czy tortu z większej całości. Wielu cukierników – czy to zawodowych, czy też amatorów – decyduje się na krojenie przygotowanych słodkości na kwadraty. Robi się to następująco:
- najpierw należy podzielić ciasto na pół;
- następnie uzyskane połowy wypieku kroi się na równe prostokątne paski – do tego celu można użyć noża lub bezzapachowej nici dentystycznej;
- później wspomniane paski ciasta trzeba odpowiednio poćwiartować tak, aby w efekcie otrzymać niewielkie, kwadratowe części o równej wielkości.
Co istotne, dzielenie ciast na kwadraty świetnie sprawdza się zarówno w przypadku okrągłych, jak i prostokątnych wypieków. Z tego sposobu porcjowania wyrobów cukierniczych można zatem z powodzeniem korzystać w różnych przypadkach.
Krojenie „problematycznych” ciast w praktyce
Stopień trudności krojenia ciasta zależy nie tyle od kształtu danego wypieku, co raczej od jego rodzaju. W praktyce najwięcej problemów osobom przygotowującym słodkości sprawia estetyczny podział kremówek, a także bez. Do nie lada wyzwań zalicza się także umiejętne porcjowanie tortów. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat sposobów krojenia wspomnianych typów wypieków.
Dzielenie ciast z kremem
Zanim przystąpisz do rozkawałkowania ciasta przekładanego kremem, musisz zadbać o jego odpowiednie schłodzenie. Masa o stężonej konsystencji relatywnie łatwo poddaje się bowiem rozćwiartowaniu.
Do porcjowania kremówek zwykle używa się specjalnych nożyków z piłką. Można także pokusić się o delikatne oszukanie swoich gości poprzez pokrojenie na równe kwadraty jedynie górnej części upieczonego ciasta. Tak przygotowane kawałki układa się później na powierzchni kremu.
Krojenie bez
Ciasta z elementami bezowymi charakteryzują się wyjątkowo kruchą konsystencją i tendencją do rozpadania się i kruszenia. Dlatego przy ich krojeniu trzeba postępować w bardzo delikatny sposób. Tego rodzaju wypieki dzieli się na mniejsze porcje za pomocą lekko natłuszczonego masłem lub margaryną noża. Wskazane jest, aby wspomniane narzędzie było świeżo naostrzone. W trakcie realizacji przedsięwzięcia należy wykonywać delikatne, posuwiste ruchy. Trzeba przy tym wykorzystywać możliwie jak najmniej siły, wystrzegając się naciskania klingą na ciasto.
O czym należy pamiętać podczas krojenia tortu?
Zanim podejmiesz się podzielenia tortu na mniejsze kawałki, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Do najważniejszych z nich zalicza się:
- przygotowanie odpowiedniej patery do tortu – należy wybrać takie naczynie, na którym krojone ciasto będzie stało nieruchomo, bez przypadkowego przemieszczania się;
- zadbanie o usunięcie przynajmniej niektórych elementów dekoracyjnych (np. świeczek albo figurek z masy cukrowej) – tego typu ozdoby z reguły przeszkadzają w sprawnym porcjowaniu ciasta;
- dobór odpowiedniej metody krojenia – większość tortów, niezależnie od ich kształtu czy wielkości, można podzielić na trójkąty, kwadraty lub paski.
Krojenie tortu a moczenie noża w gorącej wodzie - dlaczego to takie ważne?
Przy porcjowaniu ciast tortowych warto stosować nóż moczony w gorącej wodzie. Wykorzystywanie tak przygotowanego narzędzia skutecznie zmniejsza bowiem ryzyko przywierania wypieku do metalowej klingi. Należy jednak pamiętać o systematycznym zanurzaniu noża w wodzie przy krojeniu każdego kawałka z osobna.
W praktyce niezwykle trudne okazuje się także porcjowanie tortu piętrowego. Krojenie takiego wypieku należy rozpocząć od samej góry, stopniowo schodząc do niższych pięter, tak aby uniknąć zawalenia się całej konstrukcji. Trzeba przy tym postępować powoli i bez pośpiechu.
Jak widać, istnieje wiele różnych metod krojenia słodkich wypieków. Głównym celem ich stosowania jest dążenie do uzyskania równych, estetycznie wyglądających porcji słodkości. Poza doborem odpowiedniej techniki podziału ciasta na mniejsze części istotną rolę odgrywa także wybór właściwego narzędzia. Do tego celu najlepiej nadają się świeżo zaostrzone noże albo bezzapachowe nici dentystyczne.