Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez pysznego, świeżego chleba albo apetycznych bułeczek z chrupiącą skórką. Faktycznie, cudownie jest rozpocząć dzień, delektując się wyjątkowymi walorami smakowymi i zapachowymi pieczywa prosto z osiedlowej piekarni. Niestety wraz z upływem kolejnych godzin traci ono swój wyśmienity smak i chrupkość. Czy da się spowolnić ten proces?
Jak zachować świeżość pieczywa? Wszystko zależy od jego rodzaju!
Zmiana smaku i aromatu pieczywa przebiega w różnym tempie, w zależności od tego, z jakim typem wypieku mamy do czynienia w danym przypadku. Na ten stan rzeczy mają wpływ przede wszystkim dodane do konkretnego wyrobu składniki. Szczególnie istotną rolę w tym aspekcie odgrywa typ mąki użytej w procesie produkcyjnym chleba lub bułek.
Najdłużej (bo nawet przez kilka dni) dobry smak i świeżość zachowują wytwarzane na naturalnym zakwasie artykuły z mąki żytniej oraz pełnoziarnistej. Z drugiej strony niewłaściwe przechowywanie tego typu pieczywa szybko prowadzi do jego czerstwienia, a nawet pleśnienia. Podobnie dzieje się także z wypiekami mieszanymi. Natomiast wyrabiane na drożdżach chleb i bułki pszenne wykazują tendencję do prędkiego wysychania. To także niekorzystnie rzutuje na ich smak oraz aromat.
Chlebak – idealne miejsce do przechowywania pieczywa?
Przyniesione do domu ze sklepu pieczywo najlepiej jest trzymać w specjalnie przeznaczonym do tego celu pojemniku, zwanym chlebakiem bądź chlebownikiem. Wspomniane zasobniki zazwyczaj wykonuje się z drewna, ale na rynku można także znaleźć modele wyprodukowane ze stali lub ceramiki. Dobrze dobrany chlebak musi być zaopatrzony w niewielkie otwory zapewniające znajdującym się wewnątrz produktom stały dostęp do świeżego powietrza.
Należy też pamiętać o ulokowaniu chlebaka we właściwym miejscu w kuchni. Trzeba unikać stawiania tego typu pojemników w pobliżu okna oraz źródeł ciepła (np. piekarnika albo kaloryfera). Warto też regularnie czyścić wnętrze chlebaka przy użyciu wody i delikatnych detergentów, dbając o jego późniejsze dokładne osuszenie. W ten sposób można bowiem skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwoju pleśni.
Jak opakować pieczywo znajdujące się w chlebaku?
Przed włożeniem zakupionego produktu do chlebaka trzeba zastanowić się nad jego właściwym opakowaniem. Zaleca się, aby:
- świeże i niekrojone chleby były przechowywane luzem lub w lnianym albo bawełnianym woreczku zapewniającym artykułowi optymalną cyrkulację powietrza przy jednoczesnym zatrzymaniu wilgoci wewnątrz miękiszu;
- bułki żytnie z ziarnami lub otrębami umieścić w papierowej torbie, to samo tyczy się także rogali i drożdżówek;
- pieczywo z większą zawartością tłuszczu (np. chleb maślany) położyć na kawałku foli bądź lnianej ściereczce – dzięki temu dno chlebaka nie ulegnie zabrudzeniu.
Niektórzy zastanawiają się, czy chleb i bułki można przechowywać w foliowych opakowaniach. Warto wiedzieć, że rozwiązanie to ma swoje plusy oraz minusy. Do tych pierwszych zalicza się efektywne przeciwdziałanie wysychaniu pieczywa. Z drugiej jednak strony folia skutecznie blokuje dostęp świeżego powietrza do pieczywa, co w konsekwencji prowadzi do pleśnienia produktu oraz utraty chrupkości przez skórkę.
Mrożenie i rozmrażanie pieczywa jako sposób na zachowanie jego świeżości. Ile czasu chleb może leżeć w zamrażarce?
Długotrwałemu zachowaniu świeżości chleba i bułek sprzyja mrożenie tych produktów. Dotyczy to w szczególności wyrobów wytwarzanych na zakwasie. Przed ich zamrożeniem należy jednak pamiętać o kilku kwestiach:
- w zamrażarce można umieścić jedynie pieczywo tuż po zakupie;
- niekrojony chleb należy podzielić na kromki i szczelnie zapakować w folię spożywczą albo woreczki do mrożenia;
- zamrożone pieczywo należy spożyć w ciągu trzech miesięcy od włożenia do zamrażarki.
Zamrożony chleb można rozmrażać na różne sposoby. Najlepiej jest w tym celu umieścić go na kilka godzin w temperaturze pokojowej, pozostawiając go w tym samym worku, w którym był trzymany w zamrażarce. Dobrą metodą jest też odmrażanie pieczywa w tosterze lub piekarniku. Należy natomiast wystrzegać się używania mikrofalówki do rozmrażania wypieków.
Trzymanie pieczywa w lodówce – czy to dobry pomysł?
Umieszczanie chleba i bułek w lodówce w celu przedłużenia ich żywotności zwykle jest niezbyt dobrym rozwiązaniem. Przechowywane w takich warunkach pieczywo już po kilku godzinach staje się bowiem twardsze oraz bardziej zbite. Wbrew powszechnemu przekonaniu trzymanie chleba w lodówce nie zapobiega także rozwojowi pleśni na jego powierzchni. Wręcz przeciwnie, panująca tam wilgoć może przyspieszyć wspomniany proces.
Do przechowywania w lodówce nadaje się jedynie chleb tostowy zapakowany w foliowy woreczek. Produkt ten należy umieścić na najwyższej półce urządzenia.
Podsumowanie
Dłuższe zachowanie świeżości przez wyroby piekarnicze zależy w głównej mierze od sposobów ich przechowywania. Pieczywo po zakupie najlepiej jest umieścić w odpowiednio dobranym chlebaku umieszczonym z dala od okna oraz źródeł ciepła. Spleśnieniu i sczerstwieniu chleba można też efektywnie zapobiec dzięki jego zamrożeniu.